Mentoring czy coaching – co wybrać?

0
186

Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem działań z zakresu rozwoju osobistego, z całą pewnością prędzej czy później natkniesz się na takie terminy, jak mentoring czy coaching. Choć brzmią całkiem podobnie, dotyczą nieco innych działań i służą innym celom. Z której usługi warto skorzystać w zależności od Twoich potrzeb? Dzisiaj podpowiemy, co powinieneś wybrać!

Mentoring to nie to samo co coaching!

Czym różni się mentoring od coachingu, a co łączy te dwie zupełnie różne kategorie usług z zakresu rozwoju osobistego? Na wstępie podpowiemy Ci w kilku słowach! Coaching to określenie nazywające zbiór usług opiewających doskonalenie Twojej realizowanej już strategii, która wcześniej została opracowana przy współpracy ze specjalistą lub samodzielnie przez Ciebie. Coach to taki trener, który podpowiada, co warto jeszcze poprawić, dookreślić, na które obszary zwrócić większą uwagę, które z umiejętności warto doszlifować, aby osiągnąć zamierzony efekt. Coaching można stosować w dowolnej sferze życia.

Mentoring jest natomiast jednym z narzędzi typowo rozwojowych, związanych z karierą zawodową – najczęściej realizowaną w obrębie jednej organizacji. Mentoring może być realizowany formalnie lub nieformalnie, na poziomie relacji współpracowników lub też kontaktu z przełożonym, a także za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej.

Kiedy warto zdecydować się na coaching?

Skorzystanie z tego narzędzia do rozwoju osobistego może być niezwykle przydatne w bardzo wielu sytuacjach życiowych. Coaching zalecany jest zarówno osobom znajdującym się na życiowym zakręcie, jak również tym, które zdecydowały się na zmianę dotychczasowego kierunku w życiu – np. zmianę pracy. 

Kiedy wybrać mentoring?

Mentora warto poszukać w momencie, w którym chcesz ubiegać się o awans w swojej firmie, bądź też pragniesz wyspecjalizować się w swoim fachu. W takiej sytuacji mentoring poprowadzi osoba posiadająca kwalifikacje, na których Ci zależy i przekazuje swój know-how. Skorzystanie z tej wiedzy pozwoli Ci zdobyć umiejętności umożliwiające zajęcie wyższego stanowiska oraz poszerzenie swoich kwalifikacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.